100ZL6.8MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
100ZL6.8MEFC5X11
DigiKey Part Number
100ZL6.8MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100ZL6.8MEFC5X11
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100ZL6.8MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
125 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.4 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C