476CKE035M
DigiKey Part Number
1572-1473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476CKE035M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4.233Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
211.6 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.233Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C