381LX562M063K452
DigiKey Part Number
338-2560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX562M063K452
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C