LGY1J562MELB45
DigiKey Part Number
493-8688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1J562MELB45
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
5600 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGY1J562MELB45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.22 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C