381LX472M035H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for 381LX472M035H022 is not available
381LX472M035H022
DigiKey Part Number
381LX472M035H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX472M035H022
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 90mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C