381LX223M016J452 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Nichicon
Nichicon
In Stock: 305
22000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX223M016J452
DigiKey Part Number
338-2533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX223M016J452
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.4 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C