381LX151M315H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 577
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Image for 381LX151M315H022 is not available
381LX151M315H022
DigiKey Part Number
381LX151M315H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX151M315H022
Description
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP TH
Detailed Description
150 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.33Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C