381LR182M200A452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
TDK
Chemi-Con
Nichicon
1800 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 83mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LR182M200A452
DigiKey Part Number
338-2279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR182M200A452
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.48 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
83mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C