381LR101M400H022 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
In Stock: 602
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LR101M400H022
DigiKey Part Number
381LR101M400H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR101M400H022
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.326Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C