LGW2G101MELZ25
DigiKey Part Number
493-3224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2G101MELZ25
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2G101MELZ25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4586 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C