381LQ182M250A452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Image for 381LQ182M250A452 is not available
381LQ182M250A452
DigiKey Part Number
381LQ182M250A452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ182M250A452
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
1800 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
92mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C