380LX682M063J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 109
Datasheet
Similar
In Stock: 7.485
Parametric Equivalent
In Stock: 8
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 498
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 60mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX682M063J052
DigiKey Part Number
380LX682M063J052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX682M063J052
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C