380LX271M450K452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.193
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Similar
Similar
Rubycon
Rubycon
In Stock: 89
Nichicon
In Stock: 200
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chemi-Con
In Stock: 103
Chemi-Con
In Stock: 154
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 680mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX271M450K452
DigiKey Part Number
380LX271M450K452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX271M450K452
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C