380LX271M250H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 8.417
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Nichicon
Upgrade
Upgrade
270 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 620mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX271M250H022
DigiKey Part Number
338-3741-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX271M250H022
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
620mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C