380LX221M450H452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 178
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 754mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX221M450H452
DigiKey Part Number
338-3656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX221M450H452
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
754mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C