380LX182M200A042 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 234
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 92
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1800 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 120mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX182M200A042
DigiKey Part Number
380LX182M200A042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX182M200A042
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.32 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C