338CKE025M
DigiKey Part Number
1572-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
338CKE025M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 100.5mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.645 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.303 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100.5mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C