185683J250RFA-F is available for purchase but is not normally stocked.
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.849
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 936
TDK
0.068 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
185683J250RFA-F
DigiKey Part Number
185683J250RFA-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185683J250RFA-F
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
185683J250RFA-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V