168472J250A-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 829
Upgrade
TDK
Upgrade
4700 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
168472J250A-F
DigiKey Part Number
168472J250A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168472J250A-F
Description
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
168472J250A-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V