168104J63A-F
DigiKey Part Number
338-3262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168104J63A-F
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
168104J63A-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V