Image for 15282-18PG-331 is not available
15282-18PG-331
DigiKey Part Number
15282-18PG-331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15282-18PG-331
Description
CONN RCPT MALE 18P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C