14291-20PG-3ES is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 68
Datasheet
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for 14291-20PG-3ES is not available
14291-20PG-3ES
DigiKey Part Number
14291-20PG-3ES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14291-20PG-3ES
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
14291-20PG-3ES Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
Weathertight
Number of Positions
20
Shielding
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
600V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C