13282-20SG-331
DigiKey Part Number
SC2896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13282-20SG-331
Description
CONN PLUG FMALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
13282-20SG-331 Models
Number of Positions
20
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C