TV30C300JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 3.496
Littelfuse Inc.
In Stock: 243
Bourns Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 608
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
48.4V Clamp 61.98A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C300JB-G
DigiKey Part Number
TV30C300JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C300JB-G
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C300JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.98A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V