TV06B400J-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 106.763
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 119.056
Datasheet
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B400J-HF
DigiKey Part Number
TV06B400J-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B400J-HF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B400J-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V