800-12-32D-BL-0008F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CNC Tech
In Stock: 32
Datasheet
8.00' (2.44m) Power Cord Black IEC 320-C20 To IEC 320-C19 SJT
800-12-32D-BL-0008F
DigiKey Part Number
1175-1501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-12-32D-BL-0008F
Description
CORD 12AWG IEC320C20 - 320C19 8'
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
CNC Tech
Length
8.00' (2.44m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Part Status
Obsolete
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C20
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C19
Current Rating (Amps)
20A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
12 AWG