TET2500-12-086NA
DigiKey Part Number
179-3069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TET2500-12-086NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2436W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TET2500-12-086NA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.3 kV
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.68" L x 3.39" W x 1.57" H (195.0mm x 86.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
203 A