302-28-40-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN222GR-250-ND
1175-302-28-40-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-40-GR-0250F
Description
CBL RIBN 40COND 0.05 GRAY FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 250.0' (76.20m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
2.000" (50.80mm)
Part Status
Active
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
40
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
250.0' (76.20m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG