DR127DR254P10
DigiKey Part Number
DR127DR254P10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127DR254P10
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 10-PIN TO
Detailed Description
SMD to DIP 1.27mm Connector 10 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
10
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Size / Dimension
0.700" L x 0.500" W (17.78mm x 12.70mm)
Proto Board Type
SMD to DIP
Base Product Number
Package Accepted
1.27mm Connector