DR127D254P10
DigiKey Part Number
DR127D254P10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127D254P10
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 10-PIN TO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to DIP 1.27mm Connector 10 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Positions
10
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.700" L x 0.500" W (17.78mm x 12.70mm)
Proto Board Type
Connector to DIP
Base Product Number
Package Accepted
1.27mm Connector