PL2W221MND2530
DigiKey Part Number
4191-PL2W221MND2530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL2W221MND2530
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 800mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.34 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.916 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C