TND10SV271KTLBPAA0
DigiKey Part Number
565-TND10SV271KTLBPAA0CT-ND - Cut Tape (CT)
565-TND10SV271KTLBPAA0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND10SV271KTLBPAA0
Description
VARISTOR 270V 3.5KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
270 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Current - Surge
3.5 kA
Energy
35J
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
175 V
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
247 V
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
303 V