ESMG350ETD471MJ16S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESMG350ETD471MJ16S |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 645 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 967.5 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |