EPAG451ELL270MJ40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 650
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
27 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EPAG451ELL270MJ40S
DigiKey Part Number
EPAG451ELL270MJ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPAG451ELL270MJ40S
Description
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EPAG451ELL270MJ40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
504 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C