EMZA630ARA4R7ME61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 15.189
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.775
Datasheet
4.7 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA630ARA4R7ME61G
DigiKey Part Number
565-EMZA630ARA4R7ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA630ARA4R7ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA630ARA4R7ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA630ARA4R7ME61G
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMZA630ARA4R7ME61G Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
50 mA @ 100 kHz
Impedance
4.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C