EMZA160ARA100MD61G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 8.956
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 2
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 32
Direct
KEMET
In Stock: 0
Upgrade
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5
Panasonic Industry
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA160ARA100MD61G
DigiKey Part Number
565-EMZA160ARA100MD61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA160ARA100MD61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA160ARA100MD61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA160ARA100MD61G
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C