ELXZ500ELL102MK40S
DigiKey Part Number
565-2006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ500ELL102MK40S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXZ500ELL102MK40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C