ELXZ350ELL221MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 5.796
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 2.000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 326
Nichicon
In Stock: 368
Parametric Equivalent
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXZ350ELL221MH15D
DigiKey Part Number
565-1982-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ350ELL221MH15D
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
365 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C