ELXY250ELL821MK20S
DigiKey Part Number
565-1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL821MK20S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY250ELL821MK20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
804 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.34 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C