ELXY250ELL820MFB5D
DigiKey Part Number
565-ELXY250ELL820MFB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL820MFB5D
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
109.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
273 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C