ELXS421VSN221MQ35S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 175
Datasheet
Rubycon
In Stock: 225
In Stock: 8.704
In Stock: 114
Nichicon
In Stock: 233
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS421VSN221MQ35S
DigiKey Part Number
ELXS421VSN221MQ35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS421VSN221MQ35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS421VSN221MQ35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6874 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C