ELXS251VSN561MQ35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 676
Datasheet
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS251VSN561MQ35S
DigiKey Part Number
ELXS251VSN561MQ35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS251VSN561MQ35S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS251VSN561MQ35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.79 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.685 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C