EKZN101ELL330MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.779
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
Nichicon
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKZN101ELL330MHB5D
DigiKey Part Number
565-4132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN101ELL330MHB5D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C