EKZM500ETD101MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKZM500ETD101MHB5D
DigiKey Part Number
565-EKZM500ETD101MHB5DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZM500ETD101MHB5DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM500ETD101MHB5D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
289.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
724 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
74 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C