EKZM160ELL221MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3.006
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.904
Datasheet
In Stock: 26
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EKZM160ELL221MF11D
DigiKey Part Number
565-3566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM160ELL221MF11D
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZM160ELL221MF11D Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
94 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C