EKZE100ELL471MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 301
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 829
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 15.422
Rubycon
In Stock: 5.408
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 296
In Stock: 893
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EKZE100ELL471MHB5D
DigiKey Part Number
565-1643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE100ELL471MHB5D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE100ELL471MHB5D Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
72 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C