EKYB160ELL471MHB5D
DigiKey Part Number
565-EKYB160ELL471MHB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB160ELL471MHB5D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
87 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C