EKYA160ELL682MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKYA160ELL682MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA160ELL682MLN3S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKYA160ELL682MLN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.9325 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C