EKYA101ELL4R7ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.870
Datasheet
Rubycon
In Stock: 1.756
Chinsan (Elite)
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKYA101ELL4R7ME11D
DigiKey Part Number
565-EKYA101ELL4R7ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA101ELL4R7ME11D
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
26 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
65 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C