EKY-500ELL121MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 451
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 326
In Stock: 2.421
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 580
Surge
Nichicon
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKY-500ELL121MH15D
DigiKey Part Number
565-EKY-500ELL121MH15D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-500ELL121MH15D
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
292 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C